Balkóny sú neraz podceňovaným miestom. Realitné kancelárie síce upozornia na priestor “navyše”, ale väčšina majiteľov bytu potom balkón využije iba k vešaniu bielizne či odloženiu drobností. Balkóny pritom môžu skvelo otvoriť obytný priestor a poslúžia dokonca ako malá záhradka.
Z balkóna rovno do kuchyne
Veľa rastliniek nutne potrebuje prístup vzduchu a slnka. Pokiaľ radi koreníte jedlo čerstvou bazalkou, majoránom alebo pažítkou, viete, ako rýchlo sa spotrebuje bylinka z kvetináča. Vyskúšajte samozavlažovacie kvetináče a vytvorte si malý záhon po obvode balkóna. Rastliny zareagujú na lepšie miesto a väčší priestor veľmi rýchlo. Porastú v bohatších trsoch, rýchlejšie sa rozvinú a prinesú vám do kuchyne bohatšiu a pestrejšiu chuť. Pre pestovanie v nádobe sú prispôsobené známe i exotické bylinky. Experimentujte a nebojte sa kombinovať! Vašu záhradku si ľahko obstaráte a základné vybavenie nájdete v každom dobrom záhradníctve. Je to otázka minimálnych nákladov.

Jahody aj paradajky
Balkón môžete využiť aj ako malú školskú triedu. Špeciálne šľachtené odrody jahôd, malín, brusníc, ale i paradajok, či paprík nadchnú aj vaše deti. Ukážte im, aká starostlivosť je potrebná od sadeničky po zrelé plody! Nechajte svoje deti budovať vlastný kútik a starať sa o rastlinky s vami! Odmenou im bude zdravé maškrtenie a vitamíny, o ktorých by inak možno zbytočne diskutovali.

Bezpečná prevádzka
O záhradku na balkóne sa nemusíte báť. Pokiaľ váš byt čelí náveternej strane, ľahko vytvoríte jemnú clonu z výpletu v zábradlí, ktorá uchráni rastliny pred vetrom alebo prudkým slnkom. V prípade veľkej nepriazne počasia potom nádobu ľahko a rýchlo odnesiete do bezpečia bytu. Balkóny môžu kvitnúť celé leto, ale tiež vám po väčšinu roka môžu prinášať krásne vône a chute. Vyskúšajte si vypestovať mätu! Letné mojito vás o účelnosti domácej záhradky isto presvedčí.