Leto je v plnom prúde, na balkónoch kvitnú krásne farebné kvetinky, ale je dobré, ak môžeme občas aj niečo odštipnúť do kuchyne. Takéto čerstvé bylinky do šalátu alebo na pizzu Vám určite prídu vhod. A pri odpočinku si urobiť pohárik chladivého mojita s čerstvou mätou, to už určite stojí za tú námahu si na balkónoch urobiť malú jedlú záhradku v kvetináčoch :-).
Odporúčam sa najskôr zamyslieť, aké bylinky v kuchyni používate najviac, ako máte orientovaný balkón, ako je veľký, rozmyslieť si, kam by ste chceli kvetináče, hrantíky alebo aj závesné kapsy umiestniť a potom vyraziť do záhradníctva, kde majú rastliny silné a zdravé a ešte určite dostanete rady od odborníkov, ako sa o bylinky starať a kam ich umiestniť.
Ale pár typov a nápadov, aké bylinky si zaobstarať a prečo, Vám poradíme aj my :-).

Mäta pieporná

Ako základný bylinku odporúčame osadiť do väčšieho kvetináča mätu piepornú, nech sa môže pekne rozrásť. Vyberte si odrodu (čokoládová, pomarančová, jahodová atď.), ktorá Vám najviac vonia a chutí, určite si kúsok liesku v záhradníctve v prstoch promo a ochutnajte :-). Môžete nasadiť aj viac druhov. Mätu použijete často, nech na už spomínané mojito, na osviežujúci vodu s citrónom alebo rannej mätový čaj.

Oregáno – Pamajorán

A teraz trochu Taliansko :-). Ak máte radi domácu pizzu, potom nezabudnite na oregáno slovensky pamajorán. Jej pridávanie do jedál malo priniesť veselú náladu (dobrú myseľ). Pomáha tiež pri kašli a má protizápalové účinky, pridáva sa často do bylinných zmesí. Pamajorán podporuje chuť do jedla :-).
Oregano je nenáročné, najlepšie sa mu darí na slniečku a nevadí mu, keď ho zabudnete zaliať :-).

Medovka lekárska

V dnešnom uponáhľanom živote máte určite chvíle, kedy máte všetkého už dosť, a preto si urobíte lahodný medovkový čaj, ktorý vás správne upokojí. Takže ďalšie odporúčanie na obstaranie je Medovka lekárska. Tú radšej tiež zasaďte samostatne do väčšieho kvetináča a vyhovovať jej bude slnko aj polotieň.

Tymián

Mojím obľúbencom je tymián obyčajný, ten nesmie chýbať v žiadnej bylinné záhradke. Táto krásna bylinka a zároveň zdravé korenie je nesmierne aromatická a patrí k najpoužívanejším bylinkám vôbec. Čerstvý nasekaný tymián dodá chuť a vôňu omáčkam a všetkým pokrmom z mäsa, rýb a zeleniny. Celú vetvičku môžete vložiť do ryby a pri grilovaní ju krásne prevonia. Používa sa často v marinádach.
Má rád dostatok slnka a odpudzuje škodcov, a tak sa hodí na každý balkón.

Bazalka

Výborná jednoročná na leto je bazalka. V truhlíka môžete nakombinovať rôzne druhy bazalky, ktorých je v posledných rokoch veľa – klasická, červená, drobnolistá, citrónová anýzová alebo škoricová. A v paradajkovom letnom šaláte nesmú bazalka chýbať. Bazalky nekombinujte s inými bylinami, vyžadujú totiž veľa tepla a slnka a zároveň veľa častú zálievku.

Rozmarín

Pre svoju výraznú vôňu aj chuť stredomorí si kúpte rozmarín lekársky. Ten sa oplatí nielen v kychyni, ale aj v kúpeľni a spálni :-). Najskôr si môžete dať grilovanú bravčovú panenku sa vetvičkou rozmarínu a potom si dať rozmarínovú kúpeľ, ktorá odplaví únavu a zregeneruje natiahnuté svaly. Nezabudnite ju strihať, aby Vám nezdřevěnatěla a v zime ju radšej presťahujte do bytu. Má rada slniečko.

Stévia

A posledný, sladká bodka na záver :-). Vymeňte cukor za lístky stévie.
Táto rastlina má veľmi sladkú a zaujímavú chuť, je oveľa ? sladší ako cukor až 300x.
Listy stévie môžete používať čerstvé aj sušené. Sladidlo je rozpustné vo vode, preto stačí pridať do priamo do čaju 1-2 čerstvé listy, ktoré nakrájate na malé kúsky. Stévii využijete aj na prípravu zdravých sladkostí.
Stévia vyžaduje teplo, slniečko a miernu zálievku.

Nebojte sa experimentovať a skúšať. Aj na balkóny a lodžie sa dá vypestovať krásna záhradka s množstvom dobrôt a nemusíte bojovať s burinou ako na štandardných záhradách.

Do kvetináčov môžete zoskupiť aj viacerých rôznych byliniek, ale skôr tých drobnejších, ktoré majú aj podobné nároky na svetlo a zalievanie. Nezabudnite všetky bylinky pravidelne používať, pri zastrihávanie získavajú väčšiu košatosť.